Hidrolik İş Güvenliği-1 (Hortumlarda İğne Deliği Fışkırması)


Hidrolik yağın insan vücuduna enjekte olması ile meydana gelen yaralanmalar, doku hasarı, uzuv kaybı hatta ölüme bile sebebiyet verebilir. Sorumlular bu tip yaralanmaları engellemek için ve olası kazaya nasıl müdahale edileceğine yönelik önceden plan yapmalıdırlar. Kaza meydana geldikten sonra ne yapılacağına dair karar vermek için yeterli süre olmayabilir.

Hortumların eskimesi, kullanılan hidrolik yağa uygun hortum seçilmemesi, hortumların burulmaya maruz kalması, minimum büküm yarıçapından daha düşük çapta bükülmesi gibi sebeplerden dolayı hortumlarda oluşabilecek çok küçük deliklerden “iğne deliği fışkırması” oluşabilir.

Bu çok küçük delikten meydana gelen iğne deliği sızıntıları bir mermi gibi çok yüksek hızlara ulaşıp, su jeti gibi dokuları delip geçebilir ve kan dolaşım sistemine karışabilir. Bu tip yaralanmaya maruz kalan kişi çok nadiren ciddi miktarda bir acı hissi duyar çoğunlukla hafif bir elektrik çarpması yada bir iğne batması hissi algılar.

Hidrolik yağ içerisinde canlı dokulara zarar veren çok sayıda kimyasal bileşim mevcuttur. Hidrolik yağın vücuda enjekte olduğu yaralanmalar hızla dokuları tahrip ederek kangrene sebep olur bu yüzden süratle tıbbi müdahale gerekir. Yaranın ilk anlardaki görünümü zararsız gibi durduğu için kesinlikle önemsiz görülmemelidir ve en hızlı şekilde cerrahi müdahale ile tedavi edilmelidir aksi taktirde yaralanan kişide kalıcı hasarlar oluşabilir.

Bir çok doktorun hidrolik yağ enjekte olması sonucu meydana gelen yaralanmalar konusunda deneyimli olmadığı her zaman için dikkate alınmalıdır. Bu konuda nitelikli bir tıbbi profesyonel bulmak saatler sürebilir. Bu süre yaralının uzvunu yada hayatını kaybetmesine sebep olabilir, o yüzden mutlaka önceden bununla ilgili bir planlama yapılması gerekir.

Şekil-2 İğne deliği fışkırması

Şekil-3 (İğne deliği enjeksiyon yaralanması ve tedavi etmek için yapılan müdahale- FPSI Akışkan Gücü Güvenliği Enstitüsü, Salt Lake City, ABD)